FX700SA-308-01-7F1BC8N24N24Q
UPC:
Availability:
Usually ships within 2 business days when available.
(No reviews yet)
Current Stock:
Faxon FX7 Matte DLC Barreled Action – 24" 6.5 Creedmoor M24 Profile
SKU: FX700SA-308-01-7F1BC8N24N24Q  |  UPC: 816341027718  |  Caliber: 6.5 Creedmoor
Overview
The Faxon FX7 Matte DLC Barreled Action – 24" 6.5 Creedmoor M24 Profile is built for shooters who want a proven short-action footprint with modern FX7 engineering and a barrel contour that supports repeatability. Pairing Faxon’s FX7 short action with a true M24-profile 24" barrel, this configuration delivers contour mass for consistent point-of-impact behavior across longer shot strings, positional shooting, and precision-oriented field use.
Faxon FX7 Matte DLC barreled action 24 inch 6.5 Creedmoor M24 profile with integrated 20 MOA rail
Best Use Cases
  • Precision bolt-action rifles emphasizing stability and repeatability
  • Longer shot strings where barrel contour helps maintain consistency
  • Chassis-based builds requiring an M24 profile
  • 6.5 Creedmoor platforms configured for suppressed or unsuppressed use
FX7 Action Specifications
  • Integrated 20-MOA Picatinny rail
  • Integrated recoil lug
  • 70-degree bolt lift
  • 6-lug bolt (two rows of three)
  • 416 stainless steel action body
  • 4340 carbon steel bolt with Faxon flame fluting
  • ArmorLube™ DLC coating for durability, corrosion resistance, and reduced friction
  • Straight interchangeable bolt handle
  • M16-style extractor
  • Plunger-style ejector
  • Compatible with AICS and AW magazines
  • Compatible with Remington® 700-pattern triggers
Barrel Specifications
  • Material: 416-R stainless steel
  • Rifling: 5R button rifled
  • Process: Honed & lapped
  • Caliber: 6.5 Creedmoor
  • Twist Rate: 1:8
  • Length: 24"
  • Profile: M24
  • Finish: Salt Bath Nitride
  • Muzzle Thread: 5/8x24
  • Inspection: Magnetic Particle Inspected
  • Crown: Recessed target crown
Dimensions & Weight
  • Overall Length: 31.5"
  • Width: 1.75"
  • Height: 2.25" (top of rail to bottom of recoil lug)